Kurs ceramiki dla dorosłych. Jak to wygląda?

wpis w: Bez kategorii | 0

Kurs dla dorosłych startuje już 17 października. To już ostatnia chwila, żeby się zapisać.

Kogo zapraszamy na kurs? Osoby dorosłe, które chciałyby zajmować się ceramiką samodzielnie, np. otwierać własne pracownie, a także tych z Was, którzy zawsze chcieli nauczyć się pracy z gliną i nie mieli dotąd okazji.

Jak to wygląda?

Spotykamy się w trzy soboty, co dwa tygodnie (17 i 31 października oraz 14 listopada) . Taka przerwa między zajęciami potrzebna jest, by Wasze prace zostały wypalone i przygotowane do szkliwienia.

Pierwsze zajęcia: robimy pierwsze prace.

Podczas pierwszego spotkania trwającego 4 godziny porozmawiamy sobie ogólnie o ceramice, o technologii jej wytwarzania, o technikach pracy z gliną. Dowiesz się, jakie są rodzaje mas ceramicznych i jak je dobrać do swoich potrzeb, tak aby osiągnąć sukces i uniknąć przykrych niespodzianek. 
Dowiesz się jak przygotować masę, gdzie najlepiej ją kupić, jak zrobić glinkę lejną i glinki szkliwne.
Będziemy pracować z podstawowymi technikami modelowania ręcznego, tj. wałeczkowanie, wygniatanie, modelowanie z plastrów, modelowanie z użyciem form gipsowych.
Dowiesz się, dlaczego ważne jest schnięcie wyrobów glinianych i odpowiednie jej wypalanie. I – oczywiście –  zrobisz kilka świetnych prac!

Drugie zajęcia: zdobimy naszą ceramikę i toczymy na kole.

Drugie zajęcia to zdobienie Waszych prac, wypalonych wcześniej na biskwit. Omówimy sposoby zdobienia, możliwości dekorowania ceramiki za pomocą szkliw, angob i innych technik zdobienia prac. 
Dowiesz się, jak wypalać szkliwo, w zależności od efektu, który chcesz osiągnąć.
Po poszkliwieniu prac zajmiemy się warsztatami garncarskimi.
Dowiesz się, jak toczyć na kole garncarskim i wykręcisz swoje pierwsze naczynia, które od razu ozdobisz metodą “sgraffito”. To spotkanie będzie trwało również cztery godziny.

Trzecie zajęcia: omówienie i odbiór prac, ceramiczny Hyde Park

To spotkanie podsumuje nabytą wiedzę i umiejętności, poświęcimy je również zagadnieniom nie poruszonym dotąd, jeśli takie będą, czy sprawom szczególnie Cię interesującym  (np. sporządzanie form, odlewanie twarzy, odlewy z masy lejnej, japońska sztuka raku, przegląd rynku w zakresie dostępnych mas, szkliw, narzędzi, itp.) Tutaj przebieg zajęć zależy od Ciebie. Na pewno będziesz mieć mnóstwo pytań, bowiem nasz kurs to początek Twojej pracy twórczej, zdobędziesz solidne podstawy, rozbudzisz swoją kreatywność, ciekawość tajników rzemiosła. Pokażemy Ci ścieżki, którymi podążać dalej, reszta należy do Ciebie!
Ten ostatni raz spotykamy się na dwie godziny.
Zapewniamy dobrą, twórczą atmosferę, pomoc na każdym etapie kursu, częstujemy kawą, herbatą i przekąskami, przyjezdnych możemy dowieźć ze stacji kolejowej w Goleniowie.

Koszt kursu to 300 zł
zapisy i informacje:
Marta Wlaźlińska
tel. 533101016
galeria.drzewo@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *