Ceramika na wakacjach. Eidsfoss, Norwegia.

wpis w: Bez kategorii | 0

Ostatnimi dniami zwiedzam południe Norwegii. Na turystycznych szlakach co chwilkę spotykam coś, co jest wspaniałą inspiracją artystyczną. Mówię tu nie tylko o niezwykłych widokach, zapierającej dech w piersiach przyrodzie, niezwykłych kolorach nieba, wody; barwach i fakturach skał, głazów. Mówię o sztuce sensu stricto. Wczoraj na przykład gościłam w domu Muncha w Åsgårdstrand, o czym będzie osobna notka. Mówię też o ceramice.

Eidsfoss to jeden z wielu pięknie położonych zakątków, który może być bazą wypadową w turystycznie atrakcyjnej krainie, mogącej być podróżniczym rajem dla kogoś, kto lubi las, wodę i góry.

Dla mnie to było jedno z miejsc odwiedzonych na trasie wiodącej do Kongsbergu i szczytu Knutehytta, który udało mi się tego dnia zdobyć.

W Eidsfoss właśnie znajduje się niezwykłe muzeum rękodzieła “Galleri Gamle Eidsfos”.

Są tam ręcznie szyte i dziergane stroje, obrazy, grafiki, jest trochę przedmiotów z różnokolorowych szkieł łączonych metodą fusingu. Jest też biżuteria typu frywolitka, sutasz, itp. Mnie zainteresowała, oczywiście, ceramika i sposób, w jaki urządzone było wnętrze: ekspozycja ustawiona była na starych żeliwnych maszynach niewiadomego przeznaczenia.

Ceramika użytkowa i artystyczna, różnych autorów, nawet ta najzwyklejsza – robiła w tym wnętrzu wrażenie. 
Mnie najbardziej spodobały się rzeźby o zwierzoidalnych kształtach:

Trochę w innym stylu: płaskorzeźby z rodzaju “przyklej na rzeźbę co najmniej pięć świecących i kolorowych przedmiotów. Bardzo poruszająca, bogata forma 😉

Było czym oko nacieszyć. Najbardziej zapadły mi w pamięć jednak te klasyczne kształty, zdobione tradycyjnie tlenkami, lub w ogóle pozbawione szkliwa:

Wrażenie robiły również przestrzenne mozaiki:

Na koniec jeszcze świetny wazon/dzban, jak współczesna rzeźba, kilka prac szklanych i kilka fotek wnętrza:

W następnym odcinku norweskim miasteczko portowe Åsgårdstrand z domem Muncha i rzeźbiarsko – ceramicznym akcentem. Pozdrawiam i inspirującej końcówki wakacji życzę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *