Wiadomo, każdy ceramik Ci powie, że każda jego praca to niepowtarzalny unikat. Nie mówię, że nie. To prawda. Czasem bardzo trudno odtworzyć własną pracę, nie mówiąc o cudzej. Jest jednak taka technika, w której odtworzenie produktu nią wykonanego jest po prostu niemożliwe, bez względu na to, czy weźmie się za to twórca pierwowzoru, czy ktoś inny.
Chcesz prawdziwych unikatów? Zainteresuj się ceramiką agatową!
Nazwa “ceramika agatowa” bierze się z podobieństwa przedmiotów wykonanych tą techniką do przekrojonych agatów.
Jest to technika polegająca na wykonaniu produktu z kilku zabarwionych mas. Masę (glinę) można barwić tlenkami metali, pigmentami, dodając farbę podszkliwną lub angobę. Jeśli masa barwiona jest tlenkami, lub pigmentem zawierającym tlenki, mogą pięknie zareagować ze szkliwem, jakim pokryty jest produkt, dając niepowtarzalne efekty kolorystyczne. Technika ta daje nieograniczone możliwości, jest wielu artystów, którzy tworzą tylko w ten sposób, zrobili setki, tysiące prac i każda z nich jest prawdziwym unikatem. Jeśli jesteście ciekawi jak różnorodnie mogą wyglądać produkty wykonane tą techniką, wpiszcie w Google, lub Pinterest hasło “agateware”.
Wikipedia mówi, że technika ta rozwinęła się w XVIII wieku, ja widziałam mieszankę dwóch kolorów glin na skorupach z odkrywek archeologicznych datowanych co najmniej na II w p.n.e.
Masa może być barwiona kilkoma kolorami i dodatkowo pokryta szkliwem kolorowym, tak właśnie powstała moja agatowa biżuteria:
Może też być mieszanką dwóch, lub więcej zupełnie innych mas. Tu ważne jest, żeby zrobić próbki, bo masy będą się różnić skurczem suszenia i wypalania, co skutkować może pęknięciami. Ja użyłam dwóch zupełnie różnych mas, czarnej i jasnej, każda z inną zawartością szamotu i innym skurczem i część prac mi faktycznie popękało. Ale większość udała się nadspodziewanie dobrze. To są prace nieszkliwione, lub pokryte tylko szkliwem transparentnym:
Egzotyczny efekt łączenia czarnej i białej gliny bardzo przemawia do mojej wyobraźni, myślę, że misy, patery tego typu mogłyby sprawdzić się w wielu wnętrzach. Na pewno do ceramiki agatowej jeszcze powrócę.
Jeśli jesteś twórcą i temat ceramiki agatowej nie jest Ci obcy, daj proszę znać w komentarzu. Jeśli natomiast jesteś miłośnikiem ceramiki chętnie dowiem się czy podoba Ci się ta technika i czy temat unikatów jest dla Ciebie w ogóle istotny.
Pozdrawiam i dzięki za odwiedziny! Widzę w statystykach większy ruch, odkąd strona zyskała nowy wygląd. Mam nadzieję, że ten kurs się utrzyma 🙂
Dodaj komentarz